Gallery Weekend w Berlinie to niemieckie coroczne święto sztuki współczesnej. Impreza rozpoczęła się w piątek 29 kwietnia i trwała do 1 maja, w tym czasie prywatne galerie były otwarte dla szerokiej publiczności. Początki imprezy były bardzo skromne w pierwszej edycji, która odbyła się w 2004 roku udział wzięło zaledwie 10 galerii przy czym zanotowane jedynie 200 odwiedzających. W tym roku udział w Gallery Weekend wzięło ponad czterdzieści galerii, które odwiedziło według organizatorów ok. 20 tys. zwiedzających.
Wśród czterdziestki znalazły się najlepsze berlińskie galerie, m.in. galeria Daniel Buchholz z wystawą Floriana Pumhösla, galeria Carlier Gebauer z pokazem brytyjskiego artysty, zdobywcy Nagrody Turnera Marka Wallingera, galeria Mehdi Chouakri z wystawą Hansa-Petera Feldmanna, niemieckiego klasyka sztuki konceptualnej, galeria Eigen + Art, gdzie swoje prace przedstawia modny niemiecki malarz Martin Eder, galeria Max Hetzler z pokazem sławnej włoskiej artystki Moniki Bonvicini, Galeria Gregora Podnara (berlińska filia galerii w Lublanie) z pokazem prac młodego Izraelczyka Ariela Schlesingera. Wśród uczestników była także galeria Żak Branicka prowadzona przez dwie polskie galerzystki Asię Żak i Monikę Branicką. Na Gallery Weekend przygotowały wystawę krakowskiego malarza Pawła Książka, którego w zeszłym roku z można było podziwiać na targach sztuki w Bazylei.
Berlin to jeden z najżywszych ośrodków sztuki na świecie. Na Gallery Weekend przyjeżdżają kuratorzy, galerzyści i kolekcjonerzy z całego świata. Mieszkają tu tysiące artystów i działa około 500 galerii. Zwiedzający mieli możliwość zapoznania się z najnowszą sztuką zaś dla kolekcjonerów i krytyków była to okazja do nawiązania nowych kontaktów.
Tekst: Katarzyna Kuryłowicz
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz