poniedziałek, 16 maja 2011

Day of Sweeden 2011//Sweedish Art Exhibition 6-8.05.2011 photorep.

7 maja w Warszawie na pl. Zamkowym odbył się Dzień Szwecji, nad którym patronat honorowy objęła Ambasada Szwecji w Warszawie. Impreza plenerowa była niesamowitą okazją aby poznać bliżej kulturę i tradycję naszego północnego sąsiada. Dla najmłodszych gości organizatorzy przygotowali szereg atrakcji m. in. warsztaty malarskie, przedstawiania teatralne "Pippi Pończoszanka" i "Dzieci z Bullerbyn", quizy wiedzy o Szwecji oraz wiele konkursów z nagrodami ( nagroda główna wycieczka promem Stena Line do Szwecji dla dwóch osób). Dorośli mieli możliwość dzięki studentom z Wydziału Skandynawistyki ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, nauczyć się podstawowych zwrotów z języka szwedzkiego, jak również zapoznać się literaturą skandynawską czy też spróbować szwedzkich potraw.

Wspaniałym zakończeniem dnia był występ szwedzkiego chóru "Ostro Choros". Na specjalne zaproszenie organizatorów wystąpił również popularny z występów w konkursie Eurowizji, szwedzki girlsband "Timoteij" grający muzykę, która jest połączeniem lokalnego folkloru z popem.

Podczas obchodów Dnia Szwecji w dniach 6-8 maja w Domu Polonii miała miejsce także organizowana przez Biały Kamień Contemporary Showroom wystawa malarstwa szwedzkiego. Przedstawione prace to dorobek młodych artystów jak i tych z ugruntowaną pozycją obrazy olejne, akwarele i grafiki nawiązujące swoją tematyką do Skandynawii

REBECCA ELFAST

Ur. w roku 1982. Ukończyła architekturę, malowała od dziecinstwa. Urodzona w roku 1982, absolwentka architektury, samorodny talent. Mówi o sobie, że najważniejsza dla niej jest kreatywność, której poszukuje każdego dnia.

FREDRIK THORSÉN

Ur. w 1982 roku, malarz realistyczny, absolwent prestiżowej szkoły Florence Academy of Art; zdobywca wielu nagród. Sam twierdzi, że aby ulepszyć swoją technikę, trzeba się uczyć wprost od mistrzów takich jak Rembrandt, Velázquez czy Sargent.

ANN EDHOLM
Ur. 1953. Członek Akademii Sztuki w Sztokholmie i profesor Akademii Sztuk Pięknych. Ma za sobą wiele indywidualnych i zbiorowych wystaw, a jej prace są ozdoba wielu cennych kolekcji prywatnych i muzealnych (m.in. Museum of Modern Art. w Nowym Jorku, Muzeum Narodowe w Sztokholmie).Twórczość Ann Edholm znajduje się w kręgu abstrakcji geometrycznej. Do tego nurtu należeli m.in. Piet Mondrain, Kazimierz Malewicz, Henryk Stażewski, Stefan Gierowski). Artystka zafascynowana jest formą, przestrzenią i czasem. Dzięki jej twórczości stajemy się współuczestnikami materialnej i duchowej inspiracji twórczej.

PETER FREUDENTHAL
Ur. 1938. Jeden z wybitniejszych twórców współczesnej awangardy światowej. Podstawowym modułem w jego pracach są kolorowe formy geometryczne, które artysta często multiplikuje, by przybliżyć metafizykę swojej myśli twórczej. Peter Freudenthal odbył wieloletnie studia nad znaczeniem koloru, który wynika z teorii barwy, analiz antropologicznych odnośnie sensu egzystencji człowieka, wreszcie studiów filozoficznych dotyczących tradycji i znaczenia samej formy malarskiej. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach muzealnych m.in. Moderna Muzeum w Sztokholmie, Muzeum Żydowskim w Nowym Jorku, licznych międzynarodowych galeriach oraz w zbiorach prywatnych.

Jeśli nie udało się Wam obejrzeć wystawy zapraszam serdecznie na finissage w dniach 15-23 maja, który odbędzie w Biały Kamień Contemporary Showroom , godz. otwarcia codziennie 18.00- 22.00, za uprzednią rezerwacją telefoniczną.

Tekst: Katarzyna Kuryłowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz