Pin-up girls III, 2010
technika mieszana, płótno 100x120 cm
olej, tektura
90x90 cm
Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza oraz statyści
Ciekawa oferta ostatniej w tym roku Aukcji Sztuki Współczesnej przyciągnęła szerokie grono miłośników sztuki i kolekcjonerów. Zainteresowaniem zgromadzonych cieszyły się zarówno prace olejne, jak i grafiki czy rysunki. Najdrożej wylicytowano zdobiący okładkę katalogu „Sen z bronią” Jarosława Modzelewskiego (55 000 zł) oraz „Statek na Missisipi” Jerzego Nowosielskiego (50 000 zł).
Pierwsza z wymienionych powyżej prac została namalowana przez jednego z współzałożycieli legendarnej Gruppy – powstałej na warszawskiej ASP. Ten okazały obraz powstały w roku 1991 będzie z pewnością ozdobą kolekcji nowego właściciela.
Zainteresowanie wśród zgromadzonych wzbudziły również dzieła klasyka Jerzego Nowosielskiego, nabywców znalazło wszystkie pięć wystawionych na licytację prac. Najwyższą cenę osiągnął „Statek na Missisipi” (50 000 zł), kolejną pracą była„Ikona - Święta Paraskewa” (36 000 zł)
Oto co możemy wyczytać z oficjalnego komunikatu Desa Unicum. A jak było naprawde?
Dużo wolnych miejsc, przewaga obserwujących na kupującymi. Tradycyjnie słaba selekcja w katalogu. Na 90 wystawionych lotów 56(!!!) niesprzedanych. Z 34 sprzedanych dzieł sztuki 27 (!) sprzedały się poniżej lub za równowartość ceny wywoławczej. Wnioskując z powyższej statystyki wczorajsza aukcja sztuki współczenej mineła pod hasłem "Kto da mniej". Co już zasłużyło na miano firmowego stylu owego domu aukcyjnego. Nasuwa się pytanie, "czyżby Desa nagminnie śrubuje ceny wywoławcze ponad realną wartość dzieł sztuki i próbuje tworzyć bańki cenowe?" Rynek najwyraźniej owych cen nie akceptuje.
Na koniec chcemy wyróżnić kilka ciekawych kolekcjonerskich pozycji:
LAUREACI
Rozstrzygnięcie 20. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE 2010 miało miejsce w sobotę 20 października 2010 r. w legnickiej Galerii Sztuki. Prócz stałej publiczności w galerii zjawiło się ponad dwudziestu artystów zakwalifikowanych do wystawy, którzy przybyli do Legnicy z uczelni w Warszawie, Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Zielonej Górze i Opolu.
W kilku słowach powitano gości, po czym wręczono symboliczną różę każdemu z obecnych artystów. Po wspomnieniu historii Przeglądów, rozpoczęła się najbardziej oczekiwana część wieczoru – ogłoszenie wyników tegorocznej edycji i wręczenie dyplomów.
Grand Prix w postaci wystawy indywidualnej wraz z katalogiem w Galerii Sztuki w Legnicy przyznano warszawiance Julii Curyło.
Z wielką radością ogłaszamy werdykt Jury w składzie:
Izabela Kowalczyk – przewodnicząca, historyczka i krytyczka sztuki, wykładowczyni akademicka redaktorka ARTMIX; Andrzej Saj – redaktor naczelny, czasopisma artystycznego FORMAT; Leszek Knaflewski – artysta plastyk, wykładowca Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu; Zbigniew Kraska– dyrektor Galerii Sztuki w Legnicy po zapoznaniu się z 285 pracami 58 autorów jury postanowiło zakwalifikować do wystawy 69 prac 40 autorów oraz przyznało następujące nagrody regulaminowe:
Nagrody pozaregulaminowe:
Nagroda Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy: Julia Curyło (ASP Warszawa)